| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 37.56 mm |
| Width | 37.56 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 15.9 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 8.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 630 V |
| Weight | 154.999997 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL |
| Orientation | Vertical |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Poles | 7 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Plug |
| Current Rating (IEC) | 12 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96701
Ext.Price$0.96701
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96701 | $0.96701 |
| 10 | $0.80362 | $8.03620 |
| 25 | $0.73675 | $18.41875 |
| 50 | $0.67545 | $33.77250 |
| 100 | $0.61925 | $61.92500 |
| 300 | $0.59598 | $178.79400 |
| 500 | $0.57358 | $286.79000 |
| 1000 | $0.55203 | $552.03000 |
